Past US Youth Soccer National Championship Winners 1935-2005

Past US Youth Soccer National Championship Winners 1935-2005

BOYS UNDER 19—JAMES P. McGUIRE CUP
1935 Reliable Juniors of New Bedford, MA
1936 Hatikvoh Juniors of Brooklyn, NY
1937 Hatikvoh Juniors of Brooklyn, NY
1938 Lighthouse Boys’ Club of Philadelphia, PA
1939 Avella Juniors of Avella, PA
1940 Avella Juniors of Avella, PA
1941 Mercerville Juniors of Trenton, NJ
1942–44 No competition–travel restricted because of war effort
1945 Hornets of Chicago, IL & Pompeii Juniors of Baltimore, MD, co-champions
1946 Schumacher Juniors of St. Louis, MO
1947 Heidelberg Juniors of Heidelberg, PA
1948 Lighthouse Boys’ Club of Philadelphia, PA
1949 Lighthouse Boys’ Club of Philadelphia, PA
1950 Harrison Juniors of Harrison, NJ
1951 Seco Juniors of St. Louis, MO
1952 Kollsman S.C. of Brooklyn, NJ
1953 Newark Boys Club of Newark, NJ (East)
1954 Hansa S.C. of Chicago, IL
1955 Schwaben of Chicago, IL (West)
1956 St. Singelbert of St. Louis, MO
1957 Lighthouse Boys’ Club of Philadelphia, PA
1958 St. Paul of St. Louis, MO
1959 Ukrainian of New York, NY
1960 St. Paul of St. Louis, MO
1961 Hakoah of San Francisco, CA
1962 Schumacher of St. Louis, MO
1963 Kutis of St. Louis, MO
1964 Kutis of St. Louis, MO
1965 Im. Heart of Mary of St. Louis, MO
1966 St. Williams of St. Louis, MO
1967 Lighthouse Boys’ Club of Philadelphia, PA
1968 St. Philip Di Neri of St. Louis, MO
1969 St. Philip Di Neri of St. Louis, MO
1970 St. Bart’s of St. Louis, MO
1971 Seco of St. Louis, MO
1972 Seco of St. Louis, MO
1973 St. Elizabeth S.C. of Baltimore, MD
1974 Florissant Celtics of St. Louis, MO
1975 Imo’s Pizza of St. Louis, MO
1976 Annandale Boys Club Cavalier of Annandale, VA
1977 Santa Clara Broncos of Santa Clara, CA
1978 Imo’s Pizza of St. Louis, MO
1979 Imo’s Pizza of St. Louis, MO
1980 Fremont Celtics of CA–North
1981 Scott Gallagher of St. Louis, MO
1982 Annandale Boys Club of Annandale, VA
1983 Montgomery United of MD
1984 Scott Gallagher of St. Louis, MO
1985 Columbia Jays of MD
1986 Fram-Culver of Culver, CA–South
1987 Union Lancers of Union, NJ
1988 Union Lancers “69” of Union, NJ
1989 LaJolla Nomads of LaJolla, CA–South
1990 Spartan Randolph Blackhawks of St. Paul, MN
1991 NHBFC Black, CA–South
1992 Vista Hurricanes, VA
1993 MVLASC Shooting Stars, CA–North
1994 Baltimore Spirit, MD
1995 Countryside Lightning, FL
1996 Scott Gallagher of St. Louis, MO
1997 Clearwater Chargers, FL
1998 CISCO Flames, AZ
1999 LaJolla Nomads, CA-South
2000 FC Delco Dynamo, E-PA
2001 FC Delco Black, E-PA
2002 Texans ‘82/83, South Texas
2003 FC Delco Arsenal, EPA
2004 HSC Bulls ’85, HI
2005 Sockers FC, IL

GIRLS UNDER 19—ROSS STEWART CUP
1980 The Sting, North TX
1981 D’feeters Green, North TX
1982 The Sting, North TX
1983 Saratoga Spirits, CA–North
1984 Braddock Road Blue Bells, VA
1985 The Sting, North TX
1986 Massapequa Falcons, Eastern NY
1987 The Sting, North TX
1988 The Sting, North TX
1989 Livonia Hawks, MI
1990 Springfield Spirit, VA
1991 J.B. Marine S.C., MO
1992 Texas Longhorns, North TX
1993 Hammer F.C., OH South
1994 Greater Boston Bolts, MA
1995 Town N’ Country Heather, FL
1996 North Huntington Beach FC 77, CA–South
1997 Ridgefield Yankee United Nova, CT
1998 Shamrocks, CA–South
1999 Cardinal Premier, OH South
2000 Colorado Rush Nike, CO
2001 Colorado Rush Nike, CO
2002 San Diego Surf White, CA–South
2003 Peachtree City Lazers, GA
2004 Pleasanton Rage, CA–North
2005 Stars of Massachusets, MA

 

 

BOYS UNDER 18—ANDY STONE CUP
1994 F.C. Portland Academy, OR
1995 Vardar III, MI
1996 Santos, AZ
1997 Columbia City United, MD
1998 AFC Lightning, GA
1999 FC United, WA
2000 Scott Gallagher, MO
2001 Texans ‘82/83, South TX
2002 FC Delco Arsenal, Eastern PA
2003 Michigan Wolves, MI
2004 Busch SC, MO
2005 Dallas Texans Red '87, TX-North

GIRLS UNDER 18—FRANK KELLY CUP
1994 Fountain Valley Spirit, CA–South
1995 Raleigh Spartans, NC
1996 FC Royals, WA
1997 Sting ’79, North TX
1998 Central Valley Mercury, CA–North
1999 Northport/Cowharbor Piranha, Eastern NY
2000 Colorado Rush Nike, CO
2001 Michigan Hawks, MI
2002 Colorado Girls Soccer Academy, Colo.
2003 Dallas Texans Red '85, North TX
2004 Michigan Hawks, MI
2005 Laguna Hills Eclipse, CA-South

BOYS UNDER 17—DON GREER CUP
1991 Northglenn/Thunder, CO
1992 Alta Loma Arsenal, CA–South
1993 Temple Terrace Spirit, FL
1994 Club Ohio/Dynamo, OH South
1995 California Flyers, CA–South
1996 Columbia City United, MD
1997 Nomads, CA–South
1998 FC Delco Dynamo, Eastern PA
1999 Braddock Road Warhawks, VA
2000 West Babylon Panthers, ENY
2001 Team Dayton, OH-South
2002 Irvine SC Strikers, CYSA–South
2003 Chicago Magic SC, IL
2004 Scott Gallagher, MO
2005 Dallas Texans Red '88, TX-North

GIRLS UNDER 17—LAURA MOYNIHAN CUP
1991 Michigan Hawks, MI
1992 Sparta, IL
1993 Connecticut Omni, CT
1994 DeAnza Magic, CA–North
1995 Central Valley Express, CA–North
1996 FC Royals, WA
1997 Central Valley Mercury, CA–North
1998 Colorado Rush, CO
1999 Colorado Rush, CO
2000 San Diego Surf, CA–South
2001 Bethesda Fury, MD
2002 Pleasanton Rage, CYSA–North
2003 Sereno '86 Golden Eagles, AZ
2004 So Cal United, CA–South
2005 Eclipse Select, IL

BOYS UNDER 16—D.J. NIOTIS CUP
1976 Ruiz Soccer Club, Florissant, MO
1977 Annandale Boys Club, Annandale, VA
1978 Busch Gardens Soccer Club, St. Louis, MO
1979 Club America, Dallas, North TX
1980 Busch Gardens Soccer Club, St. Louis, MO
1981 Montgomery United Ponies, MD
1982 Columbia Kick, MD
1983 Goalpost, Federal Way, WA
1984 Vista Red Hawks, VA
1985 Blau-Weiss Gottschee, Intermediate “A”, Forest Hills, Eastern NY
1986 Liebe Soccer Club, St. Louis, MO
1987 Columbia City United, MD
1988 Busch Soccer Club, MO
1989 Busch Soccer Club, MO
1990 Livonia Metro Magic Wolves, MI
1991 F.C. Delco Demons, Eastern PA
1992 NHBFC Black, CA–South
1993 Vardar III, MI
1994 Texans, South TX
1995 Chicago Soccers, IL
1996 Nomads SC, CA–South
1997 Javanon ’81, KY
1998 Vardar III, MI
1999 Chicago Magic, IL
2000 FC Westchester, ENY
2001 Sockers FC, IL
2002 Atlanta Fire, GA
2003 Southern California United, CA-South
2004 Casa Mia Bays, MD
2005 Arsenal FC, CA-South

GIRLS UNDER 16—PATRICIA L. MASOTTO CUP
1985 Black Watch Heather, FL
1986 Mission Viejo Soccerettes, CA–South
1987 Sachem Tomahawks, Eastern NY
1988 Springfield Spirit, VA
1989 Fairfax Police Youth Express, VA
1990 Willingboro Strikers, NJ
1991 Mission Viejo Herricanes, CA–South
1992 Burnsville Giants, MN
1993 J.B. Marine, MO
1994 ’78 Roadrunners, CA–North
1995 Dallas Sting, North TX
1996 Central Valley Mercury, CA–North
1997 Northport/Cow Harbor Piranha, Eastern NY
1998 Weston Wild Thing, CT
1999 Windsor World Class, CT
2000 South California Blues, CA–South
2001 GSA ‘85 Phoenix Red, GA
2002 West Valley Samba, CA–South
2003 San Diego Surf, CA–South
2004 Eclipse Select, IL
2005 Slammers SC, CA-South

BOYS UNDER 15—adidas® CUP
2001 FC Delco Dynamo, Eastern-PA
2002 Rochester Junior Rhinos Elite, NY West
2003 Casa Mia Bays, MD
2004 Arsenal FC, CA–South
2005 FC Greater Boston Bolts, MA

GIRLS UNDER 15—KRISTINE LILLY CUP
2001 Colorado Rush Nike, CO
2002 Laguna Hills Eclipse, CA–South
2003 PDA Wildcats, NJ
2004 Mustang Blast, CA–North
2005 St. Louis Soccer Club, MO

BOYS UNDER 14—NATIONAL CUP
2001 Potomac Cougars, MD
2002 La Jolla Nomads White, CA–South
2003 '88 CASL Elite, NC
2004 Celtic Harps, CA–South
2005 So Cal United, CA-South

GIRLS UNDER 14—ELMER EHLERS
2001 KC Dynamos, KS
2002 Slammers FC, CA–South
2003 Slammers FC, CA–South
2004 Eagles, CA–South
2005 So Cal Blues, CA-South